Zabieg powiększania prącia kwasem hialuronowym

Według większości dostępnych badań rozmiar penisa ma dla mężczyzn kolosalne znaczenie. Jest nierozerwalnie związany z poczuciem samoakceptacji i samozadowolenia. Dlatego od lat poszukuje się idealnej metody poprawy wielkości i kształtu prącia. Obecnie, dzięki rozpowszechnieniu w medycynie estetycznej preparatów kwasu hialuronowego, można powiedzieć, że dokonał się pewnego rodzaju przełom w tym zakresie.

Dr n. med.Artur Ruciński

Powiększenie prącia kwasem hialuronowym cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wiele czynników dzięki którym zabieg ten staje się coraz prostszy technicznie, a tym samym bardziej dostępny.
W porównaniu z innymi technikami powiększania prącia (autologiczny przeszczep tłuszczu, przecięcie więzadła wieszadłowego prącia), procedura ta charakteryzuje się najmniejszym urazem okołozabiegowym. Niebagatelne znaczenie ma również rozwój zaplecza technicznego (prężny rozwój technologiczny w zakresie doskonalenia struktury kwasu hialuronowego, jak i rozwijania instrumentarium). Zauważamy też pozytywną zmianę mentalności pacjentów, którzy coraz śmielej korzystają ze zdobyczy medycyny estetycznej, sami podejmując dyskusję o ewentualnych metodach powiększenia prącia.

Zalety zabiegu HA

Powiększanie prącia kwasem hialuronowym (HA) jest mało inwazyjne. Wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, praktycznie bezboleśnie, w ciągu maksymalnie 60 minut. Różnorodność technik wykonywania tego zabiegu umożliwia odpowiedni wybór procedury dla każdego pacjenta, zarówno w kwestii jego osobistych preferencji co do wielkości i kształtu, jak też miejscowych warunków anatomicznych. Kwas hialuronowy, wydaje się być najodpowiedniejszym „wypełniaczem” tkankowym, dzięki swoim unikalnym właściwościom higroskopijnym (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże około 250 cząsteczek wody). Dodatkowo, regeneruje on i rewitalizuje tkanki, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Co ważne, jest to preparat biodegradowalny i hipoalergiczny. Efekt zabiegu jest praktycznie natychmiastowy. Możemy uzyskać powiększenie obwodu członka o około 50%, a także zwiększenie jego długości o 15%. Konieczność i czas powtórzenia zabiegu zależy od wielu czynników: techniki wykonywania zabiegu, ilości i rodzaju użytego preparatu, czynników osobniczych (aktywność hialuronidazy). Średni czas utrzymywania się efektu zabiegu to 1,2-2,2 roku.

Kwalifikacja do zabiegu powiększania prącia

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska wraz z badaniem fizykalnym. Każdemu pacjentowi zlecamy morfologię krwi, układ krzepnięcia, CRP oraz poziom glukozy w surowicy krwi. Podczas rozmowy z pacjentem należy szczegółowo omówić technikę zabiegu, wdrożyć profilaktykę antybiotykową. Należy też zadbać o dokumentację zdjęciową przed i po zabiegu

Wskazania

Poprawa wielkości i kształtu penisa, polepszenie doznań w zakresie życia seksualnego (niektóre wypełniacze posiadają dodatkowo certyfikacje w leczeniu wytrysku przedwczesnego), niezadowolenie pacjenta z rozmiaru penisa, wewnętrzna potrzeba pacjenta (SPS – small penis syndrome)

Przeciwskazania

Stany zapalne, infekcje (m.in. HPV), nadwrażliwość na kwas hialuronowy, choroby nowotworowe, stulejka, krótkie wędzidełko, nadmiar napletka, urazy i rany otwarte okolicy narządów moczowo-płciowych, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia układu krzepnięcia, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia erekcji, inne schorzenia mogące wpływać na przebieg okresu zabiegowego i pozabiegowego.

Efekt zabiegu jest praktycznie natychmiastowy. Możemy uzyskać zwiększenie obwodu o 50% i długości o 15%.

Przygotowanie

Zalecana jest depilacja owłosienia łonowego, pomiar ciśnienia i temperatury ciała, wcześniejsze odstawienie leków przeciwkrzepliwych na okres minimum 7 dni, spożycie wysoko kalorycznego posiłku przed procedurą.

Zabieg

Standardowo do zabiegu z użyciem gęstszego wypełniacza, zaleca się używania tępych kaniul w rozmiarze około 12G, co ma znaczenie w kontekście bezpiecznego uwalniania zrostów międzyosłonkowych, a także małego stopnia traumatyzacji tkanek i niskiego ryzyka perforacji ciał jamistych.
Podczas wykonywania zabiegu kluczowym elementem jest identyfikacja przestrzeni, do której będziemy wprowadzać kaniulę i podawać preparat (przestrzeń między powięzią głęboką – Bucka, a powięzią powierzchowną prącia – błona kurczliwa).
Nieodzownym elementem wykonania zabiegu jest energiczny masaż prącia, umożliwiający symetryczne rozmieszczenie kwasu hialuronowego. Odpowiednio wykonany masaż zapobiegnie też tworzeniu się ognisk o większej gęstości. Według większości operatorów wykonujących tego rodzaju zabiegi, sposób ułożenia prącia po zabiegu nie ma większego znaczenia dla procesu gojenia się.

Po zabiegu

Należy poinstruować pacjenta o przestrzeganiu zaleceń lekarskich takich jak przyjmowanie odpowiednich leków, a po ustąpieniu ewentualnego bólu – delikatny masaż prącia. Zalecane jest wprowadzenie delikatnej masturbacji w okresie 5-7 dni od zabiegu. Stosunek seksualny możliwy jest po około 3 tygodniach. W okresie pozabiegowym należy unikać sauny, solarium i intensywnego wysiłku fizycznego. Wskazany jest stały kontakt z pacjentem.

Powikłania

Po zabiegu możliwe są powikłania, takie jak krwawienie, infekcja (ostra lub podostra), przemijające zaburzenia czucia w obrębie prącia, obrzęki i zaczerwienienie, ekstruzja preparatu, deformacja penisa (przemieszczanie się preparatu), reakcje alergiczne, powiększenie węzłów chłonnych, ból pozabiegowy, zbyt szybkie wchłanianie się preparatu, martwica skóry prącia, osobnicze reakcje miejscowe i uogólnione. Są one jednak rzadkie.

Efekt zabiegu

Powiększenie prącia kwasem hialuronowym jest procedurą bezpieczną, obarczoną niskim ryzykiem powikłań, dającą natychmiastowy efekt pozabiegowy pod względem wielkości penisa, a w dłuższej perspektywie znakomitą poprawę w zakresie doznań seksualnych u obojga partnerów. Zdecydowana większość pacjentów podkreśla pozytywny wpływ zabiegu na samoocenę, pewność siebie, uważając, że jest to procedura umożliwiająca „nowe otwarcie” w sferze życia seksualnego.
Szczegółowe omówienie technik zabiegowych, jak i leczenie ewentualnych powikłań, wykracza poza ramy tego artykułu. Powinny one stanowić tematykę odrębnych szkoleń w zakresie urologii estetycznej.

Podobne wpisy