Zabieg plastyki wędzidełka prącia może znacząco poprawić jakość zdrowia fizycznego i życia seksualnego mężczyzny. Podcięcie wędzidełka przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym jest bezpieczną procedurą, która zwykle nie wiąże się z ryzykiem powikłań, a daje bardzo dobry – i co najważniejsze – stały efekt w postaci poprawy jakości życia i ogólnego zadowolenia z własnej fizyczności.
Zbyt krótkie wędzidełko prącia – jakie stwarza problemy?
Kiedy wędzidełko jest za krótkie, powoduje napięcie w trakcie erekcji, a czasami może skutkować nawet przerwaniem ciągłości i obfitym krwawieniem. Zbyt krótkie wędzidełko generuje ból w trakcie wzwodu i stosunku płciowego, gdyż uniemożliwia całkowite zsunięcie się napletka lub przy jego odprowadzaniu podciąga żołądź prącia w dół. Nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów rodnych mogą powodować nawet trudności w utrzymaniu higieny.
Kolejnym problemem związanym ze wędzidełkiem bywa przedwczesny wytrysk, który może się bardzo negatywnie odbić na samoocenie oraz na jakości związku, ale na szczęście takie problemy można usunąć w trakcie niewielkiego zabiegu chirurgicznego.
Zabieg podcięcia wędzidełka prącia – wskazania i przygotowanie
Decyzję o wykonaniu zabiegu podcięcia wędzidełka prącia podejmuje lekarz po wywiadzie z pacjentem i po przeprowadzeniu badania fizykalnego oceniającego jego fizjologię. Wskazania do wykonania tej procedury mogą być bardzo różne, i są to zarówno dyskomfort fizyczny, jak i ból.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem w przypadku problemu zbyt krótkiego wędzidełka jest korekta chirurgiczna, która nada mu prawidłową długość. W przeważającej części przypadków ta przypadłość pojawia się już w dzieciństwie, ale czasami może być wynikiem przewlekłego stanu zapalnego lub urazu prącia.
Przygotowanie przedzabiegowe do wydłużenia wędzidełka obejmuje przede wszystkim badanie krwi oraz konsultację urologiczną. Pacjent powinien poinformować lekarza urologa o wszystkich chorobach, alergiach oraz przyjmowanych lekach. Tuż przed zabiegiem należy wziąć prysznic i włożyć ubranie operacyjne.
Plastyka krótkiego wędzidełka – przebieg zabiegu
Plastyka wędzidełka jest zabiegiem chirurgicznym korygującym wędzidełko, czyli cienkie pasmo tkanki łączące dolną część żołędzi z napletkiem penisa. Zabieg trwający ok. pół godziny ma na celu poprawę ogólnej funkcjonalności i polepszenie komfortu życia seksualnego. Procedura wydłuża wędzidełko, dzięki czemu żołądź nie jest już tak naciągnięty podczas wzwodu, a efekt jest trwały i satysfakcjonujący. Zabieg jest poprzedzony znieczuleniem w formie iniekcji, ale w rzadkich przypadkach może się odbywać w znieczuleniu ogólnym, szczególnie kiedy pacjent jest bardzo wrażliwy na ból. Chirurg wykonuje poprzeczne nacięcie na wędzidełku, dzięki czemu można je całkowicie usunąć lub rozluźnić. Precyzyjne niewielkie cięcie pozostawia małą ranę, którą zszywa się przy pomocy rozpuszczalnych szwów, a pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu.
Z uwagi na znieczulenie miejscowe procedura nie jest bolesna, chociaż po jej wykonaniu pacjent może odczuwać pewien ból lub dyskomfort, który z powodzeniem złagodzą środki przeciwbólowe.
Postępowanie po zabiegu podcięcia wędzidełka napletka
Okres rekonwalescencji trwa zwykle ok. 3 tygodni, ale ostateczny czas gojenia jest zależny od indywidualnej kondycji danej osoby, szczególnie od jej stanu zdrowia oraz stopnia przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny, aczkolwiek w nielicznych przypadkach mogą pojawić się komplikacje takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ropny wyciek, silny ból lub gorączka. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i postępowanie zgodnie z instrukcjami.
Po zabiegu zmiany długości wędzidełka zaleca się unikanie aktywności fizycznej do czasu pełnego zagojenia rany, a przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Należy też całkowicie powstrzymać się od współżycia na okres 2-3 tygodni. Operowany obszar powinien podlegać szczególnej higienie – należy go delikatnie myć wodą z mydłem i traktować środkiem antyseptycznym oraz maścią z antybiotykiem. W przypadku dolegliwości bólowych dozwolone jest zastosowanie środka przeciwbólowego.
Podcięcie wędzidełka napletka – przeciwwskazania
Mimo, iż podcięcie wędzidełka jest określane jako stosunkowo bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są nimi głównie sytuacje, które mogą zwiększać ryzyko powikłań pozabiegowych lub negatywnie wpływać na efekt.
Plastyki wędzidełka nie wykonuje się w przypadku:
- nieuregulowanych chorób krążenia takich jak nadciśnienie, żylaki lub cukrzyca zwiększająca ryzyko infekcji;
- chorób skórnych w okolicach prącia;
- zakażeń narządów płciowych (zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych oraz wirusowych);
- zaburzeń immunologicznych;
- osłabienia odporności;
- przebytych niedawno zabiegów chirurgicznych w okolicy prącia.
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu nacięcia wędzidełka jest każdorazowo poprzedzona dokładną konsultacją lekarską oraz oceną indywidualnej kondycji pacjenta.