Zabieg wazektomii Gdańsk

Wazektomia jest nazywana męską antykoncepcją. Zabieg wykonany przez specjalistę urologa polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, które prowadzi do stałej, ale odwracalnej niepłodności, która jednak w żaden sposób nie pogarsza jakości życia seksualnego. Zabieg wazektomii nie wpływa ujemnie na libido, jest stosunkowo bezpieczny i cechuje się wysoką skutecznością.

Wazektomia – skuteczna męska antykoncepcja

Wazektomia to skuteczna stała metoda antykoncepcji, która nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale też znacząco poprawia jakość życia seksualnego. Wysoka skuteczność tej metody daje psychiczny komfort w kontaktach intymnych, a to z kolei przekłada się na możliwość czerpania z nich większej satysfakcji. Wazektomia jest dobrym rozwiązaniem dla stałych par, które potrzebują skutecznej i bezpiecznej metody antykoncepcji, o której nie trzeba pamiętać i która nie wymaga reaplikacji.

Wazektomia w Gdańsku wykonywana przez specjalistę urologa jest zabiegiem bezpiecznym, a co najważniejsze, odwracalnym. Ta stała metoda antykoncepcji dla mężczyzn jest często wybierana przez pary, w których kobieta nie może stosować tabletek antykoncepcyjnych lub innych hormonalnych środków zapobiegania ciąży, a niska skuteczność metod naturalnych oraz antykoncepcji mechanicznej przy użyciu prezerwatyw nie daje satysfakcjonującego poczucia bezpieczeństwa.

Jak wykonuje się wazektomię?

Zabieg wazektomii jest zabiegiem nieinwazyjnym, który nie wymaga użycia skalpela. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów w znieczuleniu miejscowym, rzadko w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa ok. 45 minut, a przecięcie nasieniowodów uniemożliwia zapłodnienie. Po zabiegu wazektomii wytrysk jest nadal możliwy, ale nasienie (po ok. trzech miesiącach po zabiegu) nie zawiera plemników. Podczas zabiegu rozwarstwia się worek mosznowy i przecina nasieniowody, a następnie je podwiązuje i ponownie umieszcza w mosznie, po czym zakłada opatrunek. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest bolesna i trwa zwykle 7-14 dni. Wazektomia jest zabiegiem w pełni odwracalnym. W celu przywrócenia płodności należy wykonać rewazektomię polegającą na odtworzeniu ciągłości nasieniowodów lub małoinwazyjnie, w formie pobrania plemników z najądrzy lub jąder (metody: MESA, PESA, TESE/TESA). Wazektomia nie zwiększa ryzyka raka jądra ani prostaty.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są żylaki powrózka nasiennego, wodniak jąder oraz nieleczona hemofilia. Dzień przed zabiegiem warto ogolić okolice intymne, inne przygotowania nie są konieczne. W dniu zabiegu należy jedynie dokładnie umyć prącie i okolice intymne.

Skuteczność wazektomii – ile utrzymuje się efekt zabiegu?

Skuteczność zabiegu wazektomii wynosi prawie 100%. Trzeba jednak pamiętać, że chroni ona jednak wyłącznie przed ciążą. Wazektomia nie działa zapobiegawczo w przypadku chorób wenerycznych, więc w przypadku przygodnego seksu nadal zalecane jest zabezpieczanie się przy użyciu prezerwatywy.

Skuteczność wazektomii nie pojawia się też od razu, a dopiero po ok. 3 miesiącach od wykonania zabiegu. Przed uzyskaniem pełnej skuteczności wymagane jest przynajmniej 20-30 wytrysków. Dzieje się tak dlatego, że wyprodukowane plemniki nie są przechowywane w jądrach, a w okolicach prostaty, gdzie czekają na wytrysk. Ten zapas ejakulatu po przecięciu nasieniowodów trzeba po prostu opróżnić, co trwa zwykle ok. 3 miesiące lub 30 wytrysków. Po tym czasie zaleca się wykonanie badania nasienia, by potwierdzić, że nie zawiera plemników.

Na 1-2 tygodnie po zabiegu należy też wstrzymać się od aktywności seksualnej do czasu zagojenia szwów. Ryzyko zabiegu wazektomii jest niewielkie, ale po jej wykonaniu może się pojawić krwiak lub zasinienie w okolicach moszny, które zwykle ustępują po kilku dniach. Najczęstszym powikłaniem jest zespół bólowy, który w niektórych przypadkach może się utrzymywać do kilku tygodni, ale dobrą informacją jest fakt, że ryzyko powstania takich skutków ubocznych jest niewielkie i dotyczy tylko 1% pacjentów.

ZAPRASZAM DO PLACÓWki

Mini Medica

kliniki pl artur rucinski