Badanie USG jąder w Gdańsku

USG moszny i jąder to bezbolesne i w pełni bezpieczne badanie wykorzystujące wysokiej częstotliwości fale ultradźwiękowe emitowane przez głowicę USG. Fale te rozchodzą się w tkankach i wracają do głowicy jako echo, dając tym samym obraz na monitorze aparatu. Badanie wykonuje się w diagnostyce schorzeń jąder, moszny, najądrza i powrózka nasiennego. Wykonuje się je również w przypadku niepłodności.

Przebieg badania USG jąder i moszny

USG jest najbezpieczniejszym badaniem moszny i jąder ze względu na wrażliwość tych narządów na promieniowanie rentgenowskie. Badanie USG wykonuje się w pozycji leżącej na plecach, a w trakcie sprawdzana jest struktura worka mosznowego i wychwytywane wszelkie nieprawidłowości. USG jest całkowicie bezbolesne, ale dla zwiększenia wiarygodności trzeba ograniczyć ruchomość worka mosznowego poprzez podparcie jąder lub w pozycji ze skrzyżowanymi nogami. Radiolog lub specjalnie przeszkolony urolog aplikuje na badaną okolicę specjalny żel do USG umożliwiający odbiór sygnału i przykłada głowice do moszny. Diagnostyka trwa zwykle do pół godziny i nie wiąże się z koniecznością żadnej rekonwalescencji, a po badaniu można od razu wrócić do domu.

Wynik badania USG worka mosznowego

Po badaniu pacjent otrzymuje papierowy ręcznik, którym może zetrzeć pozostałości żelu, a następnie ubiera się i odbiera wynik w postaci zdjęcia i opisu. Na wyniku znajdują się informacje o objętości i wielkości jąder oraz ich położeniu i unaczynieniu. Opis badania dostarcza też informacji na temat zarysów jąder i ewentualnej obecności płynu między jądrami a błoną, która je otacza.

Zaobserwowanie nieprawidłowości w obrazie USG zostaje odnotowane w opisie badania. Jedną z takich nieprawidłowości jest brak przepływu w tętnicach miąższu jądra, co może świadczyć o skręcie jądra. W przypadku powiększenia jąder, pogrubienia ich osłonek lub ścian moszny, a także zwiększenia ilości płynu między osłonkami istnieje podejrzenie stanu zapalnego.

Wskazania do wykonania USG jąder

USG jąder w Gdańsku może być wykonywane z różnych wskazań. Jest ono przede wszystkim niezbędny jako element diagnostyki męskiej niepłodności, ale wykonuje się je również w przypadku stanów zapalnych, zaczerwienienia skóry, obrzmień, opuchlizny, bólu worka mosznowego, zmiany kształtu lub asymetrii jąder, a także w przypadku różnego rodzaju urazów, m.in. w podejrzeniu krwiaków czy pęknięcia jąder oraz w przypadku atrofii.

USG moszny jest w stanie wykryć takie schorzenia jak żylaki powrózka nasiennego i najądrzy, wodniak jądra, ropień, ostre zapalenie jąder i najądrzy, przepuklina mosznowa, skręt jądra, wnętrostwo oraz inne wrodzone zaburzenia, a także uszkodzenia wynikające z chorób wirusowych takich jak świnka.

Przeciwwskazaniem do wykonania USG moszny i jąder jest obecność otwartej rany w badanym miejscu oraz odczuwanie silnego bólu podczas przykładania głowicy.

Jak przygotować się do USG jąder?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do zabiegu USG moszny, ale przed badaniem należy dokładnie umyć okolice intymne. Pacjent jest zobowiązany również do zabrania ze sobą aktualnych badań diagnostycznych oraz innej niezbędnej dokumentacji medycznej. Przed wykonaniem USG moszny i jąder warto poinformować lekarza o aktualnych i przebytych schorzeniach, a także o wszystkich przyjmowanych lekach. Do badania nie trzeba być na czczo, nie ma też konieczności stosowania żadnej specjalnej diety. Depilacja okolic intymnych ani wypełnienie pęcherza również nie są konieczne.

ZAPRASZAM DO PLACÓWki

Mini Medica

kliniki pl artur rucinski