Obrzezanie częściowe czy całkowite
Ten specyficzny rodzaj zabiegu wykonywany w wielu częściach świata w celach rytualnych posiada też przesłanki medyczne. Na usunięcie napletka mężczyźni decydują się również ze względów estetycznych. Na czym polega obrzezanie, w jaki sposób i kiedy można je przeprowadzić?
Charakterystyka zabiegu
Obrzezanie to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części lub całości napletka (skóry pokrywającej prącie). W zdecydowanej większości wykonywany jest z powodów religijnych lub kulturowych – np. w Stanach Zjednoczonych, krajach Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Istnieją jednak przesłanki medyczne, na postawie których zaleca się usunięcie fragmentu skóry np. w przypadku stulejki, załupka, zapalenia żołędzi lub napletka, obrzęku limfatycznego czy wystąpienia zmian nowotworowych.
Obrzezanie całkowite to zabieg skutkujący usunięciem całości napletka, a tym samym odsłonięcia żołędzi, która widoczna będzie zarówno w spoczynku, jak i wzwodzie. Obrzezanie częściowe polega natomiast na usunięciu fragmentu napletka w taki sposób, aby żołądź pozostała ukryta w trakcie spoczynku, a widoczna przy wzwodzie. Różnica jest więc głównie estetyczna.
Bez względu na rodzaj obrzezania, w gabinecie medycznym zabieg trwa stosunkowo krótko (ok. 60 minut) i przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu napletka pacjent kierowany jest na kilkugodzinna obserwację. Jeśli po tym czasie czuje się dobrze i nie wystąpiły żadne skutki uboczne, może udać się do domu. Warto jednak przez pierwsze 4 tygodnie obserwować, czy ranka po zabiegu goi się prawidłowo, aby w razie pojawienia się niepokojących zmian skontaktować się z chirurgiem. Przez okres rekonwalescencji nie zaleca się odbywania stosunków płciowych.
Częściowe czy całkowite?
Decyzja na temat częściowego lub całkowitego obrzezania zależy od przesłanek. Jeśli zabieg zalecany jest przez lekarza ze względów medycznych, może on zdecydować się na usunięcie tylko niewielkiego fragmentu napletka po to, aby przywrócić męskim narządom płciowym prawidłowe funkcjonowanie. W przypadkach innych niż medyczne decyzja pozostaje po stronie pacjenta.